Ştiri

Angajare traducător-interpret

Concurs pentru suplinirea funcției de traducător/interpret în cadrul proiectului “Centrul de instruire inter-companii” implementat de GIZ (Agenția pentru cooperare internațională a Germaniei) și finanțat de BMZ (Ministerul Federal pentru Cooperare și Dezvoltare al Germaniei)

Administrația Zonei Economice Libere „Bălți” anunță concurs pentru suplinirea funcției de traducător/interpret în cadrul proiectului “Centrul de instruire inter-companii”. Durata acordului: decembrie 2021-iunie 2022 cu posibilitatea de prelungire.

Responsabilități:

  • Traducere de înaltă calitate, reflectând cu acuratețe sensul original, limba sursă fiind româna sau germana, după caz;
  • Menținerea contactului direct cu experții din cadrul proiectului TechZone pentru a discuta terminologia necesară redării sensului;
  • Asigurarea unei traduceri corecte în cadrul întrevederilor oficiale din proiectul TechZone;
  • Asistarea secretariatul și management-ului TechZone în traducerea discuțiilor din germană în română și viceversa folosind terminologia standardizată într-un limbaj clar.
  • Asigurarea traducerilor în timpul forumurilor, evenimentelor și întâlnirilor bilaterale și multilaterale în cadrul proiectului;
  • Asigurarea traducerii scrise sau orale la solicitarea oricărui membru al echipei de implementare a proiectului TechZone;
  • Asigurarea imparțialității și confidențialității;
  • Editarea, la solicitare, a documente tehnice și de specialitate;

Condiții și Cerințe:
· Studii superioare în științele traductologie, filologie sau alte domenii relevante;
· Experienţă de minim 5 ani în traduceri germană/română/germană;
· Capacități de înțelegere a aspectelor tehnologice în traducerea textelor;
· Abilități de comunicare, de luare a deciziilor, de sinteză și evaluare a informațiilor;
· Spirit de echipă;
· Seriozitate, responsabilitate, promtitudine;
· Utilizarea calculatorului la nivel avansat (Word, Excel, Internet Explorer, instrumente specializate de traducere);
· Locul de muncă: la distanță pentru traducerile scrise, în cadrul vizitelor de studii în Germania. La necesitate, traducătorul poate lucre în birourile proiectului, situate pe Miorița 5/Sprâncenoaia 1;

Beneficii oferite:
· Onorariu pe zi la prezentarea Time-Sheet-ului și a invoice-ului;
· Pachet social;
· Mediu de lucru profesional și posibilitatea de a participa la vizitele de studiu în Germania;

Persoanele interesate pot expedia CV-ul cu menționarea pe plic a poziției la care aplică la adresa: Sprâncenoaia 1, Chișinău, Republica Moldova, MD-2028.

Termen limită: 05 decembrie 2021, ora 16:00